L Carnitine (L Karnitin) faydaları nelerdir? L Carnitine Kullanımı, Yararları ve Zararları

L-Carnitine çokça tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri yağ yakım sürecini hızlandırmasıdır. L-Carnitine, yağ asitleri ile mücadele ederek onları böler. L-Carnitine vücudumuza giren besinlerin enerjiye çevrilmesi adına önemli bir görev üstlenmektedir. Yağ asitlerinin enerjiye dönüştürülmesinde görev alan bir elementtir. Mitokondri alanına taşınan yağ asitleri, vücut sisteminin ihtiyacı olan enerjiye dönüşür.

L-Carnitine yaptığı fiiliyatlar neticesinde vitamin olarak algılansa da ürettiği vitamin oranının düşüklüğü sebebi ile bu sınıfa dâhil edilmemektedir. L-Carnitine içerdiği maddeler neticesinde doğal bir aminoasit sayılabilir. Aminoasitlerden tek farkı ise proteinleri sentezlememektedir. Yağı yakan ve enerjiye dönüştüren hücre alanlarına L-Carnitine ile taşınan yağlar ile süreç başlamış olur. Mitokondriye L-Carnitine ile gönderilen yağlar yakılır ve enerjiye dönüştürülür.

Aynı zamanda kalp sağlığı için de belirli bir oranda yararlı etken madde barındıran L-Carnitine ürününün sperm arttırıcı özelliği olduğuna dair araştırmalar da mevcuttur. Özellikle kuzu eti, balık, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunan L-Carnitine, günlük olarak belirli oranlarda alınmalıdır. Vücutta da doğal olarak üretilen bir madde olan L-Carnitine, organlar tarafından eser miktarca üretilir. Besinler ile dengeli bir beslenmede ise yeterli olabilen L-Carnitine, spor takviyesi olarak kullanılmaktadır. L-Carnitine; vücutta kaslarda, beyinde, kalpte, ve spermlerde depolanır. İdrar yolu ile de belirli miktarca dışarı atılır.

Antioksidan ve damar genişletici özelliğe sahip, kalp ve damar sağlığına katkıda bulunan L-Carnitine ürünü sporcular için de olumlu sonuçlar vermiştir. 1997 yılında, araştırmacılar 13-17 yaş arası obez öğrenciler kilo kaybı etkilerini inceleyen araştırmanın sonuçlarını bildirmişlerdir. Hastalar iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup beslenme eğitimi, beden eğitimi, kontrollü diyetler almıştır. Deney grubu, aynı zamanda, günde 2 g L-Carnitine almıştır. Üç aylık çalışmanın sonunda öğrenci her iki grupta gıda kontrolü ve egzersiz neticesinde kilo kaybına neden olabilen bulgulara rastlanmıştır. Bu kilo kayıplarının sağlanmasıyla birlikte sağlık sorunları baş göstermemiştir. Bu çalışma, L-Carnitine etken maddesinin etkili oluşunu kanıtlar niteliktedir. Hiçbir yan etkisi gözlenmeyen L-Carnitine rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube
Ürünlerimiz bir gıda takviyesidir. Ürünlermiz ilaç değildir ve ilaç olarak görülmemelidir. Ürünlerimiz bu niteliklerle veya amaçlarla kullanılmamalıdır. Firmamız, ürünleri ile ilgili herhangi bir hastalığı önleyici veya tedavi edici bir taahhütte bulunmamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ürün içinde kullanılan bitkiye ait geleneksel kullanım amaçlarını yazmakta olup, bu bitki ile ilgili bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilerden alınmıştır.
www.naturalmarketim.com | Copyright 2024